Drukowanie dokumentów, prac zaliczeniowych, magisterskich coraz częściej może odbywać się zdalnie. Nowoczesna technologia umożliwia przyjęcie zlecenia druku, wykonanie zadanej ilości kopii danego wydruku, bez konieczności pojawiania się klienta w drzwiach drukarni. Na dobrą sprawę zarówno przyjęcie zlecenia, ustalenie formatu, liczbę kopii, sposób odbioru wydruku, jak i płatność wszystko można wykonać, korzystając z narzędzi online.
Podstawą jednak współczesnych zakładów poligraficznych, firm świadczących usług drukarskie i kserograficzne, jak nasza jest właściwe przygotowanie dokumentu do druku. Jak ono powinno wyglądać, czym wyróżnia się dobrze sformatowany, czytaj przygotowany do druku dokument?
Dlaczego należy odpowiednio przygotować plik do druku?
Realizując zlecenia naszych klientów, dbamy o zapewnienie najwyższych standardów zarówno obsługi, jak i realizowanych zleceń. Umożliwia nam to stosowanie zbioru wytycznych, odnośnie do przesyłanych plików, które „puszczone na drukarkę” finalnie będą tym, czego oczekiwał od nas klient. Jeśli przesyłany plik, będzie odbiegał od przyjętych przez nas, ustalonych na podstawie wieloletniego doświadczenia parametrów, plik nie zostanie dopuszczony do druku. Jedną z głównych przyczyn odrzucenia pliku jest brak wystarczających spadów (minimum 2 mm z każdej strony), zbyt bliskie rozmieszczenie grafiki i tekstu biorąc pod uwagę linię cięcia, czy też niezgodność formatu przesyłanego projektu z zaleceniami naszej drukarni. Pliki najlepiej jest drukować z formatu JPG, TIFF lub PDF. Nie praktykujemy wydruku plików zapisanych w formatach GIF, PNG, a także wszelkich edytorach tekstowych, jak DOC, DOCX, PPT, ODT czy też ODP. Odrzuty mogą być spowodowane mniejszą niż zalecana rozdzielczość obrazków (grafik), czyli poniżej 300 dpi, oraz zły zapis pliku. Projekt do druku musi być utworzony w przestrzeni barwnej CMYK, nie może mieć osadzonych profili kolorów.
Jak zatem przygotować plik do druku?
W zależności od typu zlecenia, zalecenia będą wyglądały inaczej. Jeśli np. chcemy wydrukować dokumenty, pisma, prace napisane w programie tekstowym, należy zadbać o parę szczegółów. Niektóre z nich już wspominaliśmy, takie jak, chociażby CMYK i odpowiedni format pliku. Należy jeszcze dodać do tego umieszczenie drukowanego elementu na kartce. Element drukowany powinien być wyśrodkowany i mieć uwzględnione minimalne spady na poziomie 2 mm z każdej strony. To są bowiem te obszary, które wychodzą poza krawędź cięcia.
Dokumenty powinny mieć zamienione wszystkie fonty na krzywe, a rozdzielczość musi być dobrana do rodzaju przesłanego pliku, dla dokumentu PDF nie może być ona niższa niż 350 dpi. Warto wiedzieć, że drukowane jest dokładnie to, co przesyła klient, jeśli należy sporządzić do tego odpowiedni projekt, korektę należy to dokładnie zaznaczyć w zleceniu. Dysponujemy kadrą niezwodnych specjalistów, grafików, którzy mogą stworzyć odpowiedni projekt, który będzie oddany do druku dopiero po otrzymaniu finalnej akceptacji przez klienta.
Plik drukowany jest po przejściu weryfikacji wspomnianych „ustawień” dokumentów, przesłaniu podglądu wydruku do akceptacji. Chcąc uniknąć opóźnień w druku, dobrze jest od początku do końca pozostawać w kontakcie z biurem, celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, czy niezgodności w przesłanych dokumentach.